Spaudoje

Socialdemokratai palaiko medikų reikalavimus

Ketvirtadienį Lietuvos medikai ir rezidentai žengė į gatves. Protestas surengtas dėl mažų atlyginimų ir vis didėjančios rezidentų emigracijos. Premjeras medikų akciją vadina politine ir teigia, kad už jos stovi socialdemokratai ir jų pirmininkas Gintautas Paluckas.

Aktyvus protesto dalyvis vaikų chirurgijos rezidentas Benediktas Jonuška tvirtina, kad jokios paramos jiems nereikėjo.

„Šiuo atveju jo mums tikrai nereikia, nes viskas kilo iš pačių medikų, rezidentų iniciatyvos“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ sakė B. Jonuška.

Premjero Sauliaus Skvernelio pareiškimą, kad už medikų protesto stovi politikų, bet ne pačių medikų interesai, neigė ir socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas.

„Aš tikrai nežinau, kas premjerą erzina – ar forma, ar turinys keliamų reikalavimų, bet politikos čia yra labai mažai. Turiu galvoje organizacine prasme, nes socialdemokratai, kad ir kaip būtume norėję, tiek prie Medikų sąjūdžio, tiek prie paties piketo ar mitingo organizavimo niekaip nesame prisidėję“, – sakė G.Paluckas.

– Bet jūs aktyvus šiuo klausimu?, – G.Palucko laidoje „Lietuva tiesiogiai“ klausė žurnalistė Daiva Žeimytė.

– Todėl, kad mes remiame tuos reikalavimus, kuriuos kelia tiek rezidentai, tiek jaunieji gydytojai, tiek vyresni – dėl atlyginimų, darbo krūvio, sistemos pertvarkos. Tai yra visiškai natūralu ir normalu.

– Galima remti kitais būdais, pavyzdžiui, siūlyti įstatymų pakeitimus, o ne eiti į gatves, kaip jūs šiandien padarėte. Taip pat turiu informaciją, kurią platinote „Facebook“, ragindamas bendraminčius suklusti, nes medikai yra viena iš visuomenės grupių, kurie jumis, socialdemokratais, yra praradę pasitikėjimą. Lyg ir ieškote tam tikrų dividendų?

– Be jokios abejonės, mes ieškome galimybės kompensuoti tuo, ko mes nepadarėme. Dažnai socialdemokratai yra kaltinami, kad neįgyvendino sisteminių reformų, kai turėjo galimybę. Tokią atsakomybę mes privalome prisiimti, bet nuo čia atsispirkime – ir premjerui tą patį siūlau – nebeieškoti praeityje tų, kas padarė kažkokias klaidas.

Mes prisiėmėme tą atsakomybę, bet tada judėkime į priekį, išgirskime, ką šneka rezidentai, jaunieji gydytojai ir darykime tas sistemines pertvarkas. Jeigu jos bus taip, kaip reikalauja Medikų sąjūdis, socialdemokratai jas tikrai palaikys.

– Kaip jūs tai padarysite, būdami opozicijoje?

– Ar esi pozicijoje, ar opozicijoje, palaikymui tai netrukdo. Iniciatyvos teisė priklauso pozicijai, nes tuos dalykus žadėjo rinkimų metu. Daugybė gražių dalykų yra parašyta Vyriausybės programoje, tačiau kai atėjo laikas balsuoti už tų pačių rezidentų atlyginimus Seime, tvirtinant biudžetą, politinės valios neliko.

Mitingas yra tinkama forma, siekiant atkreipti dėmesį. Šiandien jau girdime, nors premjeras iš ryto labai griežtai šnekėjo, bet po truputį sako, kad reikalavimai logiški, gal padarysime, gal pasieksime. Rezidentai ir jaunieji gydytojai išlaikė kažkokį pilietiškumo egzaminą. Tvarkoje, jeigu tokia forma tinka, toks politinis, pilietinis spaudimas tinka, jis gali vykti ir dažniau.

– Pone Paluckai, jūs ketvirtadienį pristatėte planą, kuris labiau gali būti pritaikytas šeimos gydytojams Vilniaus miesto savivaldybėje. Ką jūs siūlote ir kodėl tai gali suveikti?

– Po 2,5 metų bevaisio susirašinėjimo su Sveikatos apsaugos ministerija, 3 ministrais, neišskiriant ir socialdemokratų, ir valstiečių, mes patys ėmėmės iniciatyvos. Ji nėra normali praktika, tai nėra sisteminis sprendimas, bet mes nusprendėme imtis sprendimų, kad sumažintume šeimos gydytojo komandų – šeimos gydytojo, terapeuto, pediatro ir slaugytojo darbo krūvį ir padidintume atlyginimą. Tam reikalinga apie 4 mln. eurų, tai yra numatyta. Tai yra taikoma tik pirminei grandžiai – poliklinikoms.

Respublikinių, antro lygio specialistų tai neliečia, bet tai yra absoliučiai unikalu. Savivaldybės iš savo biudžeto, ne per Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą, sveikatos priežiūros nefinansuoja. Jeigu mes pradedame tai finansuoti, tai rodo, kad PSDF finansavimas yra netvarus, tiesiog trūksta bendrai pinigų.

Ir tai sukuria dar vieną problemą. Jeigu Vilnius tai pradės daryti, tęs, jūs suprantate, kad su aplinkiniais rajonais, savivaldybėmis disproporcija, nelygybė tarp atlyginimų augs dar labiau. Reiškia, specialistus į Vilnių trauksime dar labiau. Tada atsiranda regioninė problema. Mes tikimės, kad Vilniaus veiksmai išprovokuos nacionaliniam sprendimui pačią ministeriją ir Ligonių kasas.

– Jūs sakote, kad nereikia valstybinių sprendimų dėl medikų atlyginimų kėlimų, nes kiekviena savivaldybė gali susitvarkyti?

– Ne, toli gražu. Vilniaus savivaldybė gali, nes tokie yra finansiniai ištekliai dėl ekonominio augimo, ekonominės miesto jėgos. Mes turime papildomus 56 mln. eurų šių metų biudžete ir iš to galime atgnybti ir skirti. Kitos savivaldybės to negali daryti, todėl turi būti sprendžiama per PSDF. Atvirai sakau, iš nevilties, praradę kantrybę tai darome ir labai tikime, kad Vyriausybė sureaguos į tokį žingsnį, nes tai yra reikalinga. Tai yra būtina ir visiems absoliučiai akivaizdu.

– O koks efektas?

– Labai paprastas. Mažėja apylinkė, pacientų skaičius vienam šeimos gydytojui arba jo komandai. Tai reiškia mažesnį krūvį, gydytojas nepersidirbęs. Pacientui yra skiriama daugiau laiko, nes dabar atėjęs pacientas mato tik gydytoją, kuris žiūri į kompiuterį, rašo e.receptą ir pacientas yra lyg tarp kitko. Ir tai reiškia neprarastą atlyginimą, jį net galima padidinti.

– Kiek galėtų didėti?

– Apylinkės, darbo krūvis turėtų mažėti apie 20 proc. ir apie 25 proc. galima būtų padidinti darbo užmokestį. Toks yra mūsų siekis.

– Ko reikia, kad jūs tą siekį įgyvendintumėte?

– Mes papildomą finansinį prieaugį perskirstome kitoms sritims, kaip gatvių tvarkymui. Papildomai neskiriam – ne atimam, bet skiriam, o skiriam gydytojų atlyginimams. Bet tą klausimą tvarkingai turi spręsti per PSDF, Ligonių kasas, vadinamojo paciento krepšelio metinio įkainio. Aš labai tikiuosi, kad Vyriausybė ir ministerija sujudės. Jie privalo tai padaryti.

– Tai savotiškas ultimatumas.

– Galite tai vadinti ultimatumu. Apie tai šneka Medikų sąjūdis, šeimos gydytojų profesinės sąjungos. Apskritai apie tai šneka visi. Tas finansavimas turi keistis. Tai yra labai paprasta ir jis turi keistis. Tai rodo mitingas, pilietinis aktyvumas. Nesvarbu, kad forma nepatinka premjerui ar sveikatos apsaugos ministrui. Turinys yra objektyviai teisingas. „Lietuva tiesiogiai“ – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio 18.40 val. per „Lietuvos ryto“ TV.

Šaltinis: lrytas.lt