Politika

Diskusija Alytuje „Vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarka. Kaip pasirengę ją įgyvendinti?“

Diskusija Alytuje „Vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarka. Kaip pasirengę ją įgyvendinti?“. Mano manymu, sėkminga ir reikalinga diskusija apie praktinius vaiko teisių apsaugos centralizavimo aspektus. Kol kas klausimų daugiau negu atsakymų, todėl diskusijos metu specialistai pateikė kai kuriuos atsakymus, nuramino vaiko teisių apsaugoje dirbančius darbuotojus. Centralizacija jau vyksta, o „namų darbai“ padaryti ne visi.

Alytaus miesto ir rajono savivaldybių situaciją apžvelgė Alytaus miesto ir rajono savivaldybių vicemerai Valė Gibienė ir Arvydas Balčiūnas. Kaip Lietuva pasiruošusi įgyvendinti vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarką kalbėjo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Žydronė Žukauskaitė-Kasparienė, Teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėjas, vykdantis direktoriaus pavaduotojo funkcijas Jan Maciejevski, projekto „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“ Vaiko ir šeimos gerovės ekspertas Audrius Natkevičius.

Praktinę pusę atskleidė Vaiko teisių apsaugos tarnybų (skyrių) vadovų asociacijos valdybos pirmininkė, Raseinių rajono savivaldybės Vaiko teisių skyriaus vedėja Regina Klevinskienė, kėlusi pagrįstą klausimą „Ar pertvarkoje „nepamesime“ vaiko?“. Kokie namų darbai būtini? Konkrečius atvejus nagrinėjo ir pasiūlymus teikė mediatorė, VšĮ biuro „Pactum“ vadovė Odeta Intė, aktyviai dirbanti vaikų ir šeimos teisės srityse. Įžvalgomis apie pertvarką dalijosi ir tolimesnę savo įstaigų viziją apibūdino Alytaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorė Danguolė Jazepčikienė ir Alytaus vaikų globos namų direktorius Romutis Žebuolis.

Jų vadovaujamas įstaigas pertvarka paliečia tiesiogiai, todėl natūraliai kyla nerimas – kas bus toliau? Pasak R. Žebuolio, įstaigoje telikę 57 globotiniai – „mūsų masteliais – labai mažai“. D. Jazepčikienė ragino kruopščiai apgalvoti visus etapus, kad vaikai kuo greičiau patektų į šeimą, o nebūtų perduodami iš vienų laikinųjų globėjų kitiems. Toks ir pertvarkos tikslas – kad vaikai augtų šeimose. Pertvarkos pagalbininkės – Alytaus miesto ir rajono tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorės Rima Mockevičienė ir Gabrielė Brazauskienė papasakojo apie savo funkcijas ir iššūkius, o Alytaus miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Žaneta Abromaitienė bei Alytaus rajono VTAS vyriausioji specialistė Snieguolė Sakalauskienė pasidalijo savo patirtimi, kaip dirbama su šeimomis, kokia pagalba teikiama.

Alytaus mieste yra 161 socialinės rizikos šeima, kurioje auga 268 vaikai, o Alytaus rajone – 136 šeimos (299 vaikai). VTAS specialisto darbas nėra patrauklus – pasak Ž.Abromaitienės, konkursus pakaitinio darbuotojo pareeigoms užimti tenka skelbti ir po tris kartus… Intensyviai ruošiami globėjai, tačiau ne visi ryžtasi įsipareigoti tokiam atsakingam žingsniui. Šiuo metu Alytiškių šeimose globojami 93 vaikai. Visi sutinka, kad prevencijai reikia skirti didelį dėmesį, dirbti su priežastimi, o ne pasekmėmis…Po pertvarkos planuojama, kad sistemoje dirbs 554 vaiko teisių apsaugos darbuotojai (šiuo metu dirba 357). #Alytus #VaikoTeisės #SADM #VTAS #Pertvarka

 

Julius Sabatauskas